31 Ocak 2018 Çarşamba

Hiç

Anlamı neydi?


Anlamı yoktu. Kimse için , hiçbir şeyin anlamı yoktu. İnsanlar yürümeye devam ediyordu, yaşamaya, her gün aynı şeyleri yapmaya. Sıkıcı,eğlenceli, zorunlu, ihtiyari olmasının bir önemi yoktu. Güneş yükseliyor, bulutların arasından süzülerek küçük ışık oyunları sunuyordu, kimler fark ediyordu acaba bunları? Yollarda, parklarda, deniz kenarlarında duran,yürüyen, bir şeyler yapan insanlar. Balkondan içeri girdi, ormanın gözüken kısmını kapatmaya başlayan bina canımı sıkmıştı. Binalar,binalar yaşamı kapana yakalanmış bir hayvana çeviren küçük odalar, evler. Anlam yoktu sayın okur, olmayacak da.

Gökyüzünün mavisi , bazılarının umudu bazılarının önemsiz bir detayı ,onun içinse bir nefes. Gökyüzünün grisi de bazılarının karamsarlığı ve yine bazılarının önemsiz detayı olsa da onun için bir nefes. Nefes. Derin bir soluk, anlamlı mı acaba? Hani olur ya filmlerde ya da dizilerde karakter derin bir nefes alır, kendine gelmek ya da sakinleşmek için. Yok onlardan değil bu. Yeterince sakin ve anlamsız düşündüğüm şeyler. Boşlukta yayılmaya çalışan bir sarmaşık gibi, duvarı arayan ama hiçbir şeye ulaşamayan,sarılamayan bir sarmaşık. Varoluş amacını yerine getirmekten aciz, anlamsızlığa dökülen bir varlık. Üzücü mü bu dediklerim? Kim üzülür bir sarmaşığın durumuna veya yitip giden anlamlara? Hep iki arada bir derede kalmaktan bu düşünceler? Bir yere, bir düşünceye,birine ait olamamaktan kaynaklı belki de. Yanlış anlayacak insanlar olacak, birine ait olmak demek ona bağımlı ,onsuz bir şey düşünememek anlamında değil,birine ait olmak ile demek istediğim düşüncenin birine bağlanması. Sanırım en anlamlı şey de bu düşüncenin gerçek olması. Bir dostlukta ya da ilişkide ya da herhangi bir şeyde bilemiyorum.

Anlamı neydi?

Anlam yoktu. Geçici heveslerinin arasına serpilmiş kırıntılarla yaşamaya çalışıyorum. Basit, küçük şeyler ,bir şarkı , bir ağaç, bir kuş kadar basit ve özgür. Benden bu kadar.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder