14 Mayıs 2015 Perşembe

Format At Geçer Qnq


Dikkat: Bu yazıda gereksiz derecede fazla benzetme bulunmaktadır.

 2010 yılının başına kadar xp kullanıyordum.
Oldukça da memnundum he, tıkır tıkır çalışıyordu. Zaten microsoftun en sağlam OS'u kanımca. Ama sonra yeni bir oyun girdi hayatıma, Crysis 2, namıssız nasıl güzel, nasıl oynatıyor kendini. İçinde kaybolur gidersin. Sırf bu oyun için ekran kartımı değiştirdim zaten, yoksa bilgisayar kaldırmazdı oyunu.
 Oyunu çılgınlar gibi oynuyordum. Dediğim gibi, on numara oyundu. Bir kaç sıkıntısı tabi ki vardı, ama durmadan güncelleme geliyordu ve bu güncellemerde hatalar gideriliyordu, oyun daha güzel hale geliyordu. Ta ki o nalet olasıca Dx11 güncellemesi gelene kadar.
 2010'un ikinci döneminin başları, oyuna bir güncelleme geldi "her şey güzel olacak" vaadiyle. Gelen güncellemede Dx11 güncellemesi, bir çeşit grafik güncellemesi. Yalnız şöyle bir sıkıntı vardı, Dx11 vista ve üzerine destek sağlıyordu. Yani güncellemeyi yükledikten sonra oyunu açamadım. Kafayı yiyecektim. Ne yaptıysam olmadı. Aylarımı "ne yapsak da xp'den vazgeçmesek" diye düşünerek harcadım. En sonunda yapacak bir şeyin olmadığına ve win7 yüklemem gerektiğine karar verdim. Kalbim oyunun güncellemesini yapan kişilere oldukça kırıktı, hangi akla hizmet eden kişi, aylar sonrasında böylesine bir güncellemeyi getirir ve xp kullanıcılarını mağdur bırakırdı? Kafamda soru işaretleri vardı. Win7 nasıldı, iyi çalışıyor muydu, kaliteli miydi, vadedildiği kadar güzel oyun performansı sunuyor muydu?
 Şaşırtıcı derecede win7 ye oldukça hızlı bir şekilde alışmıştım. Vaad edilen gibi güzel bir performansı da vardı. Vista gibi leş bir OS değildi. Ama yine de tırsıyordum. Ya xp ye olan buna da olursa acaba diye.
 Zaman geçti, oyunlar geldi gitti, en sonunda win8 kendini gösterdi. "Win8 on numara! Çok güzel! Çok performanslı! Daha ne bekliyorsunuz, hadi geçin ona!" dendi. Biz de geçtik. Başlarda güzeldi. Başarılıydı. Ama kısa bir süre sonra "falanca dll missing kanka, sen buna bir format at, geçer" hatası geldi. Tabi ben ne olduğunu anlayamadım. "Daha yeni yükledik at kafası, ne hatası?" dedim. İnternetten araştırdım sordum soruşturdum, her yerde "format at geçer qnq" yazıyordu. Ben de format attım.
 Tam yine her şey on numata gidiyor, yine aynı hatayı almaya başladım. Benim sinirlerim bozuldu tabi. Düşün bak sen o kadar programı, driver'ı, oyunu baştan yüklemişsin, bir çok klasörü de format uğruna kurban etmişsin, yine formatlık hata çıkmış! Neyse baktım olmuyor bir format daha atmaya karar verdim. Formatı attım, bir kaç gün geçti, sonra hoooaaydoaaa! Yine aynı hata!
 Dedim bu böyle olmaz, format at at nereye kadar. Başladım adam akıllı araştırmaya. Bir gün araştırdım bulamadım, ikinci gün araştırdım bulamadım... Bazıları diyordu win7 ye dön, ben yok dedim. Çünkü inanılmaz alışmıştım win8 e. Mevcut donanımım win7 ye uyuşmuyordu da. Neyse, birkaç ay sonra anladım ki, hata bendeymiş! Sıkıntı OS'da değilmiş! Benim araştırmamdaymış! Meğersem, ben bozuk klasörü kurmuşum USB'ye format için.
 Sonra ne  yaptım? Bozuk olanla devam ettim. Alışkanlık çünkü, kolay kolay değişmiyor. Bu da böyle bir eşşeeaklığımdır.

18 yorum:

 1. Change is inevitable.

  YanıtlaSil
 2. Gereksiz derecede fazla benzetme derken?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gereksiz derecede fazla benzetme işte

   Sil
  2. Yani benzetme var ama, çok fazla, fazla bir kenara, yazının tamamı benzetme esasında. Bilmem anlatabildim mi?

   Sil
 3. Orasını benzetme yeteneklerinize bırakıyorum hojam

  YanıtlaSil
 4. Yorum yazıyormuşuz buraya, doğru mu qnq?

  YanıtlaSil
 5. I don't know what the hell is that all about but as I understand from Google Translate you are talking about your love life. Well, good luck my friend. But as a programmer I suggest you to upgrade your Windows to W10 when its out. Sometimes you just need to let it go and expect good things from developers.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gates, 3, 5 milyon filekle de önümüzü görek yea

   Sil
  2. gud cok sayın geyt!

   Sil